Error message

  • Warning: Creating default object from empty value in ctools_access_get_loggedin_context() (line 1411 of /var/www/modules/ctools/includes/context.inc).
  • Warning: Creating default object from empty value in ctools_access_get_loggedin_context() (line 1411 of /var/www/modules/ctools/includes/context.inc).
  • Warning: Creating default object from empty value in ctools_access_get_loggedin_context() (line 1411 of /var/www/modules/ctools/includes/context.inc).
  • Warning: Creating default object from empty value in ctools_access_get_loggedin_context() (line 1411 of /var/www/modules/ctools/includes/context.inc).

СжМҒЗЖ негізгі жетістіктері

НИРЛЕРДІҢ НЕГІЗГІ ЖЕТІСТІКТЕРІ

 

Зерттеу жұмысының нәтижелері тиімділігі жағынан жақсы нәтиже көрсетті, бұл келесі жылға негізгі бағыттар бойынша перспективалы міндеттерді анықтауға мүмкіндік береді. Сонымен, ғылыми-зерттеу жұмыстарын сәтті жүзеге асыру үшін:

2019 жылы «Үздік жас ғалым» конкурстары өткізілді, Ю.К. Увалиева , «Ғылымның граниті», «Мамандықтағы үздік студент», «Жылдың ең жақсы студенттік ғылыми үйірмесі», «Ғылыми зерттеулерді ұйымдастырудағы ең жақсы оқытушы» атты Республикалық ғылыми-зерттеу жұмыстарының 1-кезеңі ;    

1. Республикалық ғылыми-зерттеу жұмыстары конкурсының аясында ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру бөлімі кеңес береді, осы конкурстың екінші кезеңіне қатысу үшін тендерлік құжаттаманы жасайды және ұсынады .

2019 оқу жылына арналған NIRS байқауына 10 жұмыс (15 студент, 8 жетекші) ұсынылды . Ғылыми жұмысты қарастыра отырып, университеттің конкурстық комиссиясы (7 адамнан тұрады) марапаттауға ұсынуға шешім қабылдады:

  • I дәрежелі Министрліктің 5 жұмыс дипломымен ;
  • ІІ дәрежелі Министрлігінің 4 жұмыстың  дипломдары ;
  • ІІ дәрежелі Министрліктің  дипломымен 2 жұмыс;

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жыл сайын өткізетін жаратылыстану-техникалық, әлеуметтік-гуманитарлық және экономикалық ғылымдар бойынша студенттердің үздік жұмыстарына арналған республикалық байқауда олар жеңімпаз атанды:

Қуанғанова Малика Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 1-дәрежелі дипломына ие болды. 5В010100 - « Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту» мамандығының 3 курс студенті ғылыми жұмысы «Жаңартылған білім беру жағдайында қалыптастырушы бағалауд мүмкіндіктері арқылы мектеп жасына дейінгі балаларды ынталандыру және дамыту».

Ғылыми жетекші: Макшиева Г.К. - оқытушылық білім және менеджмент кафедрасының аға оқытушысы .

Батыров Дулат және Жүнісов Ринат студенттер «мамандығы бойынша 5В011300-» Биология «Жаңартылған білім беру жағдайында қалыптастырушы бағалауд мүмкіндіктері арқылы мектеп жасына дейінгі балаларды ынталандыру және дамыту», ғылыми жетекшісі Игисинова Ж.Т. биология доценті алғыс хаттармен марапатталды .    

Барлық студенттер Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлерінің К.Н. Шамшидинова атынан дипломдармен марапатталды 

 

Кесте 1 - Республикалық ғылыми-зерттеу жұмыстары конкурсына қатысушы студенттер саны

Факультеттер

2017 жыл

2018 жыл

2019 жыл

Жаратылыстану және технология факультеті

8

 

8

7

Психология, педагогика және мәдениет факультеті

2

1

3

Тарих, филология және халықаралық қатынастар факультеті

4

12

2

Экономика және құқық факультеті

8

1

3

Барлығы университет

22

22

15

 

 

 

Студенттердің ғылыми-зерттеу жұмыстарын ынталандыру мақсатында жыл сайын Ю.К.Увалиев атындағы стипендияға конкурс өткізіледі. 2019-2020 оқу жылындағы байқау нәтижелері бойынша. жеңімпаздар:

- Владислав Юрьевич Тружниковтің 1 семестріне, 5В071000 «Материалтану және жаңа материалдар технологиясы» 3 курс ;

- Құсамбаев Әли Нұрланұлының 2-семестріне 3 курс 5B050300 - «Психология» .

 

2сурет - студенттердің белсенділігі

                                    

3. 12 сәуірде С.Аманжолов атындағы ШҚМУ-нің ғылым және шығармашылық апталығы аясында ғылым күніне арналған «Қазіргі қоғамның жаңа бағдарлары: жастар және ғылым» атты салтанатты шара өткізіліп, келесі конкурстардың жеңімпаздары марапатталды:

ШҚМУ-дың барлық төрт факультеті «Ғылыми-зерттеу ұйымдастырудың үздік факультеті» аталымына қатысты: ЭжҚ факультеті, ЖжТ факультеті, ХҚжТ факультеті, ППжМ факультеті. Байқау комиссиясы факультеттердің қызметін студенттердің семинарларға, көрмелерге, конкурстарға, университетішілік және республикалық ғылыми жарыстарға қатысуы, профессорлық-оқытушылық құрамның студенттік конференцияларын ұйымдастыруы және өткізуі, мақалалар жариялау сияқты өлшемдер бойынша бағалады. Байқаудың нәтижелері бойынша тарих, филология және халықаралық қатынастар факультетіне «Ғылыми зерттеулер мен дамуды ұйымдастырудың үздік факультеті» атағы берілді, факультет ақшалай сыйлыққа ие болды.

«Жылдың үздік студенттік ғылыми клубы» атағына конкурс Байқаудың мақсаты студенттер мен магистранттардың ғылыми-зерттеу жұмыстары саласында бәсекелестік орта қалыптастыру. Жаһандану дәуірі өз ережелерін талап ететін қарқынды дамып жатқан әлемде жастар ғылымын дамыту үлкен назар аударуды қажет етеді. Үйірме жұмысына студенттер мен магистранттардың қатысуы жас зерттеушілердің ғылыми әлеуетін дамытуға мүмкіндік береді. Байқау комиссиясы биылғы жылы алғаш рет үйірме жетекшілері ұсынған құжаттарды қарап қана қоймай, сонымен қатар Халық комиссарлар Кеңесінің қызметіне қатысқан студенттер мен магистранттардың баяндамаларын бағалады. ШҚМУ-дың әр факультетінде екі ғылыми үйірме болды.

«2019 жылдың ең жақсы студенттік ғылыми үйірмесі» байқауының нәтижелері бойынша - шығармашылық ғылымдар үйірмесі, үйірме жетекшісі физика кафедрасының оқытушысы Зулгаршын Парасат.

 

12-кесте -  Студенттердің ғылыми-зерттеу үйірме тізімі

Аты

Жетекші

Бөлім

Қатысушылар саны

Тарих, филология және халықаралық қатынастар факультеті

1

«Намыс»

 

Шүршитбай Мира аға оқытушы

Рухани Жаңғыру және әлеуметтік-гуманитарлық

20

2

«Агора»

Столярова Элеонора Олеговна, доцент

Қазақстан тарихы

10

3

«Сана»

Айтмукашова А.А.

Қазақ, іс-тіл және журналистика

20

4

«Жас журналист»

Берикболова А.Ж.

Қазақ, орыс филологиясы және журналистика

49

 

5

« Ақындар мектебі »

Оразалин С.К.

Қазақ, іс-тіл және журналистика

12

6

«Алтайдың жас буыны»

 

Қазақ, іс-тіл және журналистика

10

7

«Неміс және ағылшын тілдерінің теориясы мен практикасы»

Капышева Гульнар Кадырбековна , м.ғ.д., профессор

 

Шет тілдері және аударма кафедрасы

 

15

8

«Ономастикалық зерттеулер»

Абдрахманова Т.М., т.ғ.к., доцент

Шет тілдері және аударма кафедрасы

10

Психология, педагогика және мәдениет факультеті

1

«Основы начальной военной и медицинской подготовки»

Гисин Айдар Балкашевич , аға оқытушы

Бастапқы әскери дайындық

10

2

« Нейропсихология: теория және практика»

Смаилова Жанар Өтегенқызы , аға оқытушы

Психология және түзету педагогикасы

9

3

«Дене шынықтыру және спорт теориясы мен әдістемесі»

Русанов Василий Петрович, п.ғ.д. , профессор, Уанбаев Е.Қ. п.ғ.к., доцент

Дене тәрбиесі мен спорттың теориялары мен әдістері

15

4

Қазақ тілінде дене шынықтыру мен спортты дамытудың теориялық, әдіснамалық және тарихи негіздері»

Уанбаев Е.К.

Дене тәрбиесі мен спорттың теориялары мен әдістері

13

5

«Логос»

Северинова Е.А., өнер. мұғалім

Психология және түзету педагогикасы

9

6

«Психологическая клиника»

Касымбекова Г.К.

Психология және түзету педагогикасы

14

Экономика және құқық факультеті

1

«Азаматтық»

Дьячук Марианна Ивановна м.ғ.к. , доцент

Азаматтық құқық және азаматтық іс жүргізу

18

2

Сот сарапшысы

Нұрмухамбетова Қ.Қ.

Қылмыстық құқық және қылмыстық іс жүргізу

10

3

«ХХІ ғасырдың есепшісі»

Sholpanbaeva Kanshayim Zhusupovna т.ғ.к., доцент

Қаржы және есеп

14

4

« Қаржыландырудың өзекті мәселелері: теория және практика»

Шайханова Нургуль Кунафияновна м.ғ.к., доцент

Қаржы және есеп

20

5

« Еуразиялық интеграция жағдайындағы экономика мен басқарудың өзекті мәселелері »

Ситникова Елена Станиславовна т.ғ.к., доцент

Экономика және менеджемент

17

Жаратылыстану және технология факультеті

1

«Шығармашылық ғылым»

Зұлқаршын Парасат, оқытушы

Физиктер

35

2

«Математикалық калейдоскоп»

Ергалиев Ерлан Канапьянович физика- математика ғылымдарының кандидаты

Математиктер

10

3

«Ғылыми дизайн»

Цыганов Анатолий Павлович

Экология және география

16

4

«Химиктеріңнің қосығы»

Тантыбаева Батима Сматаевна химия кафедрасы, доцент, п.ғ.к.

Даутова Зухра Сатбекқызы Химия, көмек кафедрасы, доцент, п.к.к.

Химия

18

5

«Ескі химия бөлмелері»

Ныкмуканова Мәншүк Муратқызы - химия ғылымдарының кандидаты, ақолиттер ағасы

Химия

31

6

«Өсімдіктер биотехнологиясы - ғылымның бастауы»

Komekova Гүлсара Kabievna , аға оқытушы

Биология

14

7

«Орхидея»

Игисинова Ж.Т., доцент;

Шарипханова А.С., доцент

Биология

6

8

«Қолданбалы информатика»

Кадырова Айнагүл Сабенқызы , доцент

Компьютерлік модельдеу және ақпараттық технологиялар

7

9

«Инновациялық технологиялардың әдіснамалық негіздері»

Kubentaeva Сәния Nurlanbekovna , доцент п.ғ.к. .

Компьютерлік модельдеу және ақпараттық технологиялар

7

10

«Робототехника»

Тукушева Арайлым Ержанқызы , өнер. мұғалім

Компьютерлік модельдеу және ақпараттық технологиялар

6

 

Үйірмелер саны:  2012 г. - 52, 2013 г. 42, 2014 г. – 28, 2015 г. – 27, 2016 г. – 27, 2017 г. – 26, 2018 г. – 29, 2019 г. – 29.

 

6-сурет – Студенттік үйірме саны

 

«Мамандық бойынша үздік студент» конкурсы оқуда және ғылыми қызметте ең дарынды, белсенді және табысты студенттерді анықтауға көмектеседі . 2018 жылы конкурсқа 43 студент қатысты, оның ішінде ЖжТ- 18 студент, ЭжҚ - 7 , ХҚжТФ - 8, ППжМ - 9, физиктер, ядролық ғалымдар, химиктер, математиктер, информатиктер, материалтанушылар, географтар, экологтар, биологтар, заңгерлер, Журналистер, интернационалистер, филологтар, тарихшылар, аудармашылар, психологтар, музыканттар, спортшылар және дипломдармен марапатталды.

Жас ғалымдардың инновациялық зерттеулерін дамытуға бағытталған жыл сайынғы «Ғылым граниті-2019» ғылыми жобалар сайысы. Қатысушылар техникалық, технологиялық және жаратылыстану ғылымдары, әлеуметтік-экономикалық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы жобаларын қорғады.

Байқаудың мақсаты - студенттердің, магистранттардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын қолдау және ынталандыру.

Қатысушылар әлеуметтік-экономикалық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы жобаларын және техникалық, технологиялық және жаратылыстану ғылымдары саласындағы жобаларын қорғады.

Барлығы «Қаржы», «Физика», «Құқықтану», «Туризм», «Экономика», «Тарих», «Мемлекеттік және жергілікті басқару», «Қазақ тілі мен әдебиеті», «Филология» мамандықтары бойынша студенттер мен магистранттардың 37 жұмысы ұсынылған. : Орыс филологиясы »,« Информатика »,« Кәсіптік оқыту »,« Биология »,« Физика »,« Ядролық физика »,« Химия »,« Өңдеу өндірісінің технологиясы »,« Математика ».

Ғылыми жобаларды конкурстық комиссия бағалады, оның құрамына ШҚМУ-дың ғылыми жұмыс және халықаралық қатынастар бөлімінің қызметкерлері, ШҚМТУ оқытушылары кірді. Д.Серікбаев, актер Өскемен қаласының №2 сотының төрағасы Тельман Әлімханов.

Жылы номинациясы « әлеуметтік-экономикалық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы үздік жоба». 

1 орын үшін марапаттар «Қазақ тілі мен әдебиеті» мамандығының 4 курс студенті Құралай Алдабергеноваға берілді, ғылыми жетекшісі - Өнер. Қазақ, орыс филологиясы және журналистика кафедрасының оқытушысы Қайырбаева Ж.К.

Екінші орын үшін марапаттарға «Тарих» мамандығының 4 курс студенттері Камила Алекенева, Айдана Касымова, ғылыми кеңесші - «Алтайтану» ШҚМТУ бас ғылыми қызметкері Е.О. Столярова ие болды;

Асыл Жылкашинова, «Құқық» мамандығының 2 курс магистранты, азаматтық құқық және азаматтық процесс кафедрасының ғылыми қызметкері Смайылова И.Е.

Үшінші орын үшін «Құқықтану» мамандығының 3-курс студенті Сүлейменов Азамат марапатталды, ал ғылыми жетекшісі - қылмыстық құқық және қылмыстық іс жүргізу кафедрасының доценті, Орсаев Р.А.

Татьяна Мацокина, «Экономика» мамандығының студенті, ғылыми жетекшісі - экономика және менеджмент кафедрасының аға оқытушысы Ахметова Л.М.

Жылы «номинациясы бойынша техникалық, технологиялық саласындағы үздік жоба және жаратылыстану». 

              NR Sagdollina болды 1 орын үшін марапатталды , мамандық бойынша, зерттеу бакалавриат 1 жыл Супервайзер «Химия» - PhD докторы, аға оқытушы химия M.M. департаментінің Нықмұқанов ;

үшін - екінші орында Үkasha Ажар, бакалавриат мамандығы бойынша зерттеу 2 жыл «Физика», Сергей Герт , 3 курс студенті мамандығы «Ядролық физика», - ғылыми жетекші э.ғ.к., физика және технологиялар кафедрасының доценті G.S. Бектасова ;

арналған II орын - Zhanimkhan Perasyl , мамандығы «жаңа материалдар Ғылым және технология» атты 4-ші курс студенті, Д. Б. Buytkenov , 1 жылдың докторанты мамандығы «Физика» оқу, ғылыми жетекшісі - басшысы NLKP, PhD доктор B.K. Rakhadilov .

III орын үшін наградаға « Өңдеу өндірістерінің технологиясы » мамандығының 3 курс студенті Бейшебу Аружан , ғылыми жетекші - физика және технология кафедрасының аға оқытушысы А.К. Саденова ;

Дмитрий Сапрыкин, « Ядролық физика» мамандығы бойынша 2 курс студенті , Арай Әділбекова , «Ядролық физика» мамандығы бойынша 4 курс студенті, ғылыми жетекшісі - профессор Л.И.Квеглис .

 

7-сурет - «Ғылым граниті» байқауына қатысушылардың саны

 

Біздің студенттеріміз X І Республикалық студенттік олимпиадада « Дефектология », « Физика », « География» мамандықтары бойынша 1-орынды иеленді, сонымен қатар « Мемлекеттік және жергілікті басқару », « Дене тәрбиесінің теориясы мен әдістемесі », « Технология » мамандықтары бойынша 2,3 орын алды. өңдеу салалары » .

 

13 кесте - Олимпиаданың жеңімпаздары

 

Олимпиаданың атауы (мәртебесі)

Орын

Ф.И.О.

Өткізу жері

1.

«Мемлекеттік және жергілікті басқару» мамандығы бойынша XI Республикалық студенттік пәндік олимпиада.

Топ жетекшісі: Абылайханова Т.А.

Команда 2 орын

Сауытжан Едия, Кенжеханов Ерғанат, Аида Омарова

2-3 курс студенттері

29 наурыз 2019 жыл

Алматы қаласы

2.

Х І Республикалық студенттік пәндік олимпиада

5B010500-Дефектология мамандықтары

Топ жетекшісі: Северинова Е.А.

Команда 1 орын

Вероника Тарасова, СанияЧилибаева ,СамалСейілгужинова

 

5-6 сәуір, Қарағанды ​​2019 жыл

3.

Физика бойынша XI Республикалық студенттік олимпиада

Топ басшысы:

Зұлқаршын П.

Жалпы команда 1 орин

Алдаберген Гүлбаршын, Александр Мусинов, Ерасыл Фарамураз.

5-6 сәуір, Талдықорған

4.

X І Республикалық студенттік олимпиада мамандығы «теориясы бойынша дене шынықтыру мен әдістемесі »

Топ жетекшісі: Уанбаев Е.К.

1,2,3 дәрежелі диплом

Матанова Виктория, Чигринова Кристина, Бақытжанова Ақерке

12-13 сәуір

2018 жыл

Алматы қаласы

5.

5В011600- «География» мамандығы бойынша Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарының студенттері арасындағы XI Республикалық пәндік олимпиада

Топ жетекшісі: Құмарбекұлы С.

1 орын

Ізтай Ұлжас

18-19 сәуір, 2019 Қызылорда

6.

«Өңдеу өндірістерінің технологиясы» мамандығы бойынша Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарының студенттері арасындағы XI Республикалық пәндік олимпиада.

Топ жетекшісі: Т.Ракишов 

Диплом

3 градус

Бейсенбай Аружан, Тұрысбекова Ляззат Амангелдіқызы, Төратаев Ілияс Маратұлы

11-12 сәуір, 2019 жыл

 

 

 

Есепті кезең ішінде университет студенттері жақсы зерттеулер мен шығармашылық қабілеттерін көрсетіп, әртүрлі деңгейдегі байқаулар, конкурстар мен конференциялардың лауреаттары және жеңімпаздары болды.

 

14-кесте - конференция, олимпиадалардың жеңімпаздарының саны

 

Факультеттер

2017 жыл

2018 жыл

2019 жыл

1

Жаратылыстану және технология факультеті

40

26

37

2

Психология, педагогика және мәдениет факультеті

14

18

18

3

Тарих, филология және халықаралық қатынастар факультеті

27

47

38

4

Экономика және құқық факультеті

22

14

17

 

Итого по университету

103

105

110

 

 

× You found a Typo